Kurucumuz Hakkında

Demet CANİKLİ çocukluğundan beri artarak devam eden merakıyla, öğrenme açlığını bir türlü doyuramamış bir bütünsel gelişim oburudur.

İçindeki yaşama şevki ve hümanist yaklaşım onu hep sosyalliğe, iletişim kurmaya ve insan bilimine ilgi duymaya itmiştir. Yaşamaya dair bir çok rengi; denizi, gökyüzünü, ağaçları, hayvanları, insanları, seyahati, sporu, müziği, bisiklet sürmeyi, resim yapmayı, gitar çalmayı, yazılar yazmayı seven aktif bir yaşam tarzına sahiptir.

Anlatmanın yanında, dinlemekten, kişileri keşfetmekten, empati kurmaktan, karşısındakinin anlam arayışına katkı sunmaktan ve onların sorunlarına çözüm bulmaktan keyif alır. Bu nedenle yaptığı işle değerlerini ödüllendirerek mesleki duyum yaşar. İletişim zenginliğine dayalı bu farkındalığının aksiyonel bir boyuta geçmesi o kadar da erken olmadı elbette. Dengeyi aramaktan, kendini ve potansiyellerini analiz etme çabasından hiç vazgeçmedi. Vazgeçmeme tutumu ile başaramadığında kabullenmeyi, nedensel bakarak kişileri ve olayları kendi öz niteliklerini kaybetmeden algılamayı öğrendi; başarının ve güçlü yönlerinin keyfini sürmeyi keşfetti.

Her birey farklıydı, kendisi de farklıydı; bu farklılıklarla mutlu yaşamanın bir formülü olduğuna inandı. Keşifler sürdükçe merakı ve öğrenme isteği de hep arttı. Yaşam boyu öğrenme ve bütüne katkı sunmak hedefine tutunarak uzmanlığa giden yolda aşağıdaki eğitimlerini tamamladı.

 • 2001
  Kocaeli Üniversitesi Eğitim Fakültesi
  Sınıf Öğretmenliği

  Okumaya başlarken de bu yoğun farkındalık arayışı hızlandı. Öğrencilik yıllarında alanıyla ilişkili ya da ilişkisiz olan bir sürü iş girişimi, araştırma ve gönüllü çalışmalar yaparak kendi eğitimci üslubunu bulmaya çalıştı. 2005 yılında mezun olur olmaz bir devlet okulunda başladığı, çok sevdiği, öğretmenlik mesleğine sektörün en köklü ve kurumsal olan çeşitli okullarında devam etti. 15 yıllık eğitimcilik geçmişinde de çocukları-ebeveynleri-öğretmenleri anlamak ve sistemsel bakmak amacı ile sürekli eğitimlerine ve projeler üretmeye devam etti. Artık sadece kendi öğrencilerine değil daha çok çocuğa ulaşmak istiyordu. Eğitim sektörünün öncü okullarında yöneticilik, eğitim koordinatörlüğü görevlerini üstlenerek, oluşturduğu yenilikçi “Bütünsel Eğitim Modeline koçluk ve mentorluk çalışmalarını entegre ederek misyonunu sürdürdü. Öğretmen, öğrenci ve ebeveyn geliştirme çalışmaları ile okullarda hızlı değişim ve dönüşüm yakalanmasını kolaylaştırdı.
 • 2005
  Haliç Üniversitesi Uygulamalı Psikoloji
  Yüksek Lisans Tezli

  Kişisel ve kariyer gelişimine boyut kattığı uygulamalı psikoloji eğitimlerini “Üstün Yetenekli ve Normal Gelişim Gösteren 8-11 Yaş Çocuklarının Liderlik, Empati ve Matematik Tutumu Açısından İncelenmesi” adlı uygulamalı tezi ile tamamladı. Farklılaştırılmış Eğitim modelinin önemini bulguları ile vurguladı. İşletmelerde de farklı insan yaklaşımlarının, psikolojik eğilimlerin ve tutumların gelişimi nasıl etkilediğini araştırmaları ile analiz etti. Farklılaştırılmış Eğitimin 7’den 70’e herkes için önemini tezi ile de kanıtlayarak, bu balamda “Kurumsal Gelişim Programları”tasarladı. Sağlıklı çalışma ortamları oluşturulması amacıyla “Pozitif Düşünce Gücüne Sahip Çalışma Ortamları” programına dayalı kapsamlı içerikte eğitimlerini tasarladı.
 • 2019
  Altınbaş Üniversitesi İşletme MBA
  Yönetici Koçluğu ve Mentorlük

  (Uluslararası EMCC koçluk/mentorluk akreditasyonuna sahiptir ve Türkiye’nin ilk koçluk/mentorluk içeren yüksek lisans programıdır.) İşletme anabilim dalı eğitimleriyle eşgüdümlü olarak koçluk ve mentorluk eğitimleri entegrasyonu sağlanmış bu eğitimle; hem işletme, markalaşma, ekonomi, finans vb. sistemik gelişim yetkinliklerini kazanarak, hem de sektördeki öncü koç, mentor ve danışmanların çalışmalarını tanıma şansı yakalayarak, kurumsal gelişim eğitimleri, koçluk ve mentorluk projelerini geliştirmiştir.
 • 2019
  ID Coaching International
  Bütünsel Gelişim Koçluğu

  Evrensel dinamikler ile Anadolu felsefesini birleştiren , ICF akreditasyonuna sahip, 4 modül eğitimi tamamlayarak profesyonel koçluk gelişimini PCC ünvanı ile taçlandırmanın gururunu yaşadı. Felsefesine ve eğitim modeline aidiyet hissettiği ID Coaching Ailesine dair olarak “Koç Eğitmenliği” görevini şevkle yürüttü. Ayrıca ID Coaching mezunlarının birlikte yürüttüğü, bireysel ve kurumsal koçluk çalışmalar için kurulmuş IDea Proje ekibi ile projeler geliştirmeye devam etmektedir.

Tüm bu önemli eğitimlerle eş güdümlü olarak ilişki koçluğu, öğrenci koçluğu, ebeveyn koçluğu ve aile danışmanlığı konularında uzmanlaşmak için eğitimlerine ve süpervizyon çalışmalarına devam etti. Bilinç altı arınma, dataları onarma ve gelişimsel hedefler için olumlu kodlama yapma üzerine eğitimler aldı. Bunların yanında işletmelere daha çok destek sağlamak amacıyla “Tam Kapsamlı Satış Eğitimlerine” katıldı.

İnsan gelişimini ve paylaşımı yaşam amacı olarak yürüten Demet Canikli, çalışanların pozitif odakta yapılanan iş ortamlarında olduğunda üretime daha çok katkı sağlayacağına inandı. Sürdürülebilir eylemlerin ana kaynağı olan “İntegral Felsefe”yi merkeze alan, Bütünsel Gelişim Koçluğunu tüm hizmetlerinin ana merkezine yerleştiren kurumsal ve bireysel koçluk programları tasarladı.

Psikolojiye ve koçluğa dair eğitimler aldıkça gördü ki: “İnsanla ilgili bilgiler edindikçe daha da çok bilgiye ihtiyacımız olduğunu görüyoruz. Bilmek çabasının ulaştığı bir son nokta yok. Her farkındalık yeni farkındalıklara ihtiyaç duymamıza ve bilginin açlığına sevk ediyor bizi”
Bilgi edinip hayat pratiğinde sergilemek ve insanların hayatına dokunmaktan duyduğu mutlulukla öğrenme motivasyonu ve pozitif psikolojiye olan inancı her geçen gün daha da büyüttü.

“Kişisel gelişime katkı sunarak, insanları koçlukla tanıştırarak pozitif odakta yaşayanların sayısını arttırmamız, Dünya”yı daha huzurlu ve üretken bir yaşam merkezi haline getirmemiz mümkün.”diyerek sesini duyarabildiği herkese dayanışma çağrı yapıyor. sourceNX’i bu çağrının daha çok kişiye ulaşması, birlikte seslenerek ve dayanışma içinde yankılanarak bütüne katkı sunmak temennisi ile kurmuştur.

“Benken biz, bizken hepimize dönüşürsek her şeyi mümkün kılabiliriz.”